Bitcoin Türkiye

Bitcoin hakkında her şey bu sitede..

Bitcoin

Satış Ortaklığı Ağı

Satış Ortaklığı Nedir, Nasıl Yapılır

Bugün internetten para kazanmanın farklı bir yolundan bahsedicem. İnternetten para kazanma yolları arasında, bir elin parmağını geçmeyecek yöntemler arasında olduğunu savunduğum bir iştir. İnternetten para kazanmayı düşünüyorsan kesinlikle bu yazıyı iyi okumalısın. Online para kazandıran yöntemimizin adı Affiliate Marketing ( satış ortaklığı ) dir. Satış ortaklığı nedir diye başlayarak yazımın temelini atayım.

Affiliate Marketing ( Satış Ortaklığı ) Nedir?

Affiliate marketing işinin türkçe açıklamasına satış ortaklğı, gelir ortaklığı, online iş ortaklığı olarak tercüme edebilirim. Satış ortaklığı isminde de işin az çok ortaklığa dayalı olduğunu anlayabilirsin.

Satış ortaklığını çalışma mantığı; başkalarının ürünlerini satarak, kazançtan komisyon kazanıyorsun. Bir nevi pazarlama. Ama internet üzerinden. Gerçek hayattaki pazarlamadan farklı olarak yüz yüze kimseyle konuşmuyorsun yada görüşmüyorsun. Görüşme kısmını senin için, yazdığın yazılar veya  yorumlar hallediyor. Satış ortaklığı sisteminde para kazanmak için bir ürünün olmasına gerek yok. Başkalarının ürünlerine ortak olabilir, pazarlayabilirsin. Ve pazarlama işleminin sonunca yaptığın satıştan komisyon kazanırsın.

Satış Ortağı Olabiliceğim Ürünler Nelerdir, Ürünler Marka Mı?

Satış ortaklığı sisteminde milyonlarca ürüne satış ortağı olabilirsin. Ürünler arasında marka olanı da var, olmayanıda. Senin tatmin etmesi açısından satabileceğin ürünleri kısaca özetleyecek olursam Amazon, Hepsiburada, Teknosa, Kliksa  vb. birçok alışveriş sitesindeki  bütün ürünleri satabilirsin.

Satış ortağı olarak para kazanabileceğin ürünler türleri bakımından üçe ayrılır.

Bunlar;

1- Dijital Ürünler: Dijital ürünler elle tutulamayan, sadece sanal ortamda görüp kullanabileceğin ürünlerdir. Bu ürünlere örnek verecek olursak, sitelerin barındığı alan ( host ), online ingilizce dersi, google playda ücretli satılan bir oyun, website kurma eğitimi, dijital bir kitap, yaşam koçluğu videoları, el yapımı güneş enerjisi paneli nasıl yapılır eğitimi, ücretli site üyeliği, evde vucut geliştirme eğitimi vb. binlerce dijital ürün  vardır. Dijital ürünlerin verdiği komisyon oranları fiziksel ürünlere göre daha fazladır. %30 ile %80 e kadar varan komisyon oranları vardır. Nedeni ise ürün sahibine masrafı yoktur. Bu yüzden daha çok komisyon verebilmektedir.

2- Fiziksel Ürünler : Fiziksel Ürünler bildiğin cep telefonu, tv, mobilya vs. elle tutulan, gözle göürnlen ürünlerin tamamıdır. Dijital ürünlere nazaran daha az komisyon vermektedirler. komisyon oranları %1 ile 25 arasında değişmektedir. Eğer fiziksel ürün satarak satış ortaklığı yapacaksan kesinlikle pahalı ürünleri hedeflemeni öneririm.

3- CPA: Cpa nın  açılımı Cost Per Action’dur. Cpanın türkçe karşılığına eylem başına para, iş başına para olarak çevirebilirim. Cpa ürünlerinde satış yapmana gerek yoktur. Ücretsiz bir işlem sonucunda para kazanabilirsin. Örneğin; ziyaretçinin istenen anketi doldurması, bir foruma telefon numarası ve bilgilerini girmesi, haber bültenine kayıt olması, istenen videoyu izlemesi  gibi bir ücret ödemeden yaptığı işlem karşılığında para kazanırsın. Cpa dijital ve fiziksel ürünlere göre daha az ödeme yapar. Ama yaptığın işlem ücretsiz olduğundan daha çok kişiye yaptırabiliyorsun. Ve gerçekten iyi gelirler elde edebileceğin cpa ortaklıkları vardır.

 

Affiliate Network ( Satış Ortaklığı Ağı ) Nedir

Affiliate networkün türkçe karşılığına satış ortaklığı ağı diyoruz. Satış ortaklığı ağında satış ortağı olabileceğin ürünler bulunur. Satış ortaklığı ağı, ürün sahibleri ile satış ortaklarını birleştiren bir platformdur. Bazı satış ortaları ağları ücretliyken, %80  civarıda ücretsizdir.

Satış ortaklığı ağları, sağladığı hizmetler karşılığında ürün sahibi ile satış ortaklarının sattığı üründen komisyon alır. Komisyon alım işlemi nasıl oluyor dersen, 100 liralık bir ürün sattığını varsayalım. Ve komisyonu %50 olsun. Ve bu ürünü sattığını varsayalım. Üründen gerekli kdv düştüğümüzde kalan para 82 tl diyelim. 82 tl nin %50 si olan 42 tl satış ortağının 42 tl de ürün sahibine gider. Satış ortakları ağları belirlediği komisyon oranını %5 ile 20 arasında değişir. Satış ortaklığı ağımız hem senin kazandığın komisyondan, hemde ürün sahibinin komisyonunda düşerek kendi payını alır. Tabi bazı satış ortaklığı ağları ürün sahibi için ilk girişte ödediği para karşılığında bu hizmeti sağlamaktadır. Sonradan komisyon almamaktadır.  Buda onların sağladığı hizmetin karşılığıdır.

Ürün Sahibleri Yada Satış Ortakları Neden Satış Ortaklığı Ağına Kayıt Olur 

Affiliate Networklerin ne gibi bir hizmet karşılığında bu komisyonları kestiğini merak ettiğini düşünüyorum. Hemen açıklayayım.

Ürün Sahibi için;

– Farklı Ödeme Seçenekleri Sağlaması. ( Kredi Kartı, Ptt , Paypal , Havale gibi ) . Bu neden zaten bir ürünün daha çok satılmasına etken bir durumdur.

– Risksiz ve Az Maliyetle Daha Çok İnsana Reklam Yapma İmkanı : Risksiz derken mantık şudur; bir satış ortağı satış yaptığı taktirde komisyon alır. Satış yoksa para yoktur. Bu nedenle risk sıfırdır.  Daha az maliyetten kastımda şudur; yüzlerce, binler satış ortağı ürünü satmak için çeşitli forumları, Twitter, Facebook sayfalarına, kendi sitelerina tanıtıcı yazılar ve yorumlar atarlar. Bu kadar insanın verdiği reklamı para kazarşılığında vermeye kalksan gerçek eğey bir tuzlu olur. Ama satış ortaklığı sisteminde çok daha az maaliyetle aynı reklamı sağlayabiliyorsun.

– Binlerce Satış Ortağına  Ulaşmak İçin : Sonuçta ürün sahibi kendi sitesinede bir satış ortaklığı ağı kurabilir. Fakat binlerce satış ortağı bulamaz. Bunu hali hazırda binlerce üyesi bulunan affiliate networkler yapmaktadır.

Satış Ortağı İçin;

–  Güvenilirlik: Evet. Hiç bilmediğin bir sitenin ortaklık programına katılarak paranı alacağının garantisi yoktur. Bilinen, tanınan satış ortaklığı ağlarına katılarak kazançlarını alma garantin vardır. Bir bakıma ürün sahibine karşı senin avukatlığını yapar.

– Büyük Markaların Ürünlerine Satış Ortağı Olma: Bu konuda oldukça önemlidir. Büyük bir firmanın satış ortaklığı ağı varsa ve sen oraya girmek istersen senin belli bir hit sağlayabileceğin bir siten bir dayanağın olmasını isterler. Öyle her geleni satış ortaklığı vermezler. Ama affiliate networkler bu konuda biraz ılımlıdır. Tabi onlarda gine haksız kazanç ve yapılan spam çalışmalarda  seni yasaklarlar. Fakat küçük bir siten olsada  hakkınla yaptığın kazancı sana öderler.

– Yardım, Destek: Satış ortağı olduğun ürün hakkında sorduğun sorulara hızlı cevap.

Gibi yararları mevcuttur.

Affiliate Marketing İle Kaç Şekilde Para Kazanılır?

Satış ortaklığında iki şekilde para kazanırsın.

1-) Satış Ortağı Olarak : Satış ortaklığı ürün sahibi olmaya göre daha kolaydır. Ürün gönderimi, destek vb. gibi kullanıcı sorunları ile uğraşmaşsın. Sadece ürünü pazarlayıp, satarsın gerisi ile ürün sahibi ilgilenir. Ama ürün sahibine göre daha az kazanırsın.

2-) Ürün Sahibi Olarak : Ürün sahibi olmak biraz daha yorucudur. Fakat kazanç olarak satış ortağının 3 -4 katı daha fazla kazanırsın. Kendi satışlarında %100 kazanç alırsın, aynı zamanda satış ortağın satsa bile %50 alırsın. Daha avantajlı bir durum. Ama ürünün varsa. Eğer birşeylerde bilgim var ben bunu yapabilirim diyorsan kensinlikle kendi ürününü çıkarıp kazançlarını arttırabilirsin.

Satış Ortaklığı Kazanç Modelleri?

Satış ortaklığında dört şekilde para kazanabilirsin. Dördüncü olan ikinci ve üçüncü modeli içine alsada ben sana ayrı şekilde açıklayacağım.

1- ) Tıklama Başına Kazanç (PPC, CPC ): Ziyaretçinin reklama tıklaması sonucunda elde edilen kazançtır. Aslında bu kazanç yola Cpa nın içinde bulunur. Fakat en çok kullanılan iki cpa sisteminden biri olduğunda açıklamak istedim. Bu kazanç modelini kullan firmalar Gittigidiyor, Google Adsense, Adhood gibi birçok firma bulunmaktadır. Tıklama başına verilen ücretler 5 kuruş ile 25 vuruş arasında değişiyor. Bu oran Google Adsense de ciddi rakamlara ulaşabiliyor. Tabi bizim ülkemizde diğer ülkelere nazaran daha az. Tıklama başı en çok kullanılan ve ödeyen firma Google Adsensedir. Adsense hakkında ayrıntılı bilgi almak istersen Google Adsense Nedir linkine tıklayarak yazıma ulaşabilirsin.

2-) Üyelik Başına Kazanç ( PPL; CPL ) : Üyelik başına kazançta cpa kazanç modeli içinde bulunur. Fakat tıklama başına kazançta olduğu gibi en çok kullanılan yöntemleren biri olduğu için açıklık getirmek istedim. İsmindende anlaşıldığı gibi hedef siteye gönderdiğin ziyaretçile siteye üye olmaması karşılığında para kazanırsın. Üyelik başına kazançta ödenen miktarlar 15 kuruş ile 30 tl arasında değişmektedir. Genelde bu sistemi online oyun firmaları ve alışveriş siteleri kullanmaktadır.  İyi getirisi olan üyelik başı satış ortaklığı programlarını bularak iyi paralar kazanabilirsin. Üyelik başı kazanç sağlayan firmaların %80 satış ortaklığı ağlarında bulunur. Yazımın sonuna doğru sana bu ağları paylaşacağım.

3-) Satış Başına Kazanç ( PPS,CPS ) : Satış başına kazanç modeli en çok para kazandıran satış ortaklığı modelidir. Diğerlerine göre gerçekleştirmesi zor görünsede kazanç bakımında yüksek olması arada farkı kapatıp hatta fark atmasına neden oluyor. Yüzdelik dilim ile veriliyor kazanç.  Bu satış ortaklığı modeli bütün ürün çeşitlerinde kullanılıyor. O konuda sıkıntı yok. Satış başına kazançları satış ortakları ağlarının yanı sıra firmaların kendine ait satış ortaklıklarında da bulabiliyorsun. Yazının sonuna doğru sana bulardanda paylaşacağım.

4-) CPA Kazancı :  Cpayı yazımın başında açıklamıştım. Ziyaretçiye ücretsiz bir eylem yaptırman sonucunda para ödeniyor. Örneğin hedef videonun ziyaretçiye izletilmesi, belirlenen anketin doldurulması, istenilen uygulamanın indirilmesi,  istenen ürünün denenmesi, belirlenen siteye yorum yapılması şeklinde değişik şekillerde kazanç metodları var.

Satış Ortaklığının Yapılış Metodları

Satış ortaklığının iki tane yapılış metodu bulunur.

Bunlar;

1-) Avcı Metodu  : Avcı metodu hazır yemeğe konmaya benzer.  Yani zaten o ürünü alacak yada  satın alacağı ürün konusunda iki rakip üründen hangisi alsam şeklinde düşünen ziyaretçileri hedefler. Bu tarz kullanıcıları ürün hakkındaki forum konularında yada ücretli reklam ağları vasıtasıyla bulursun.  Avcı yöntemi çifçiye göre maaliyetli bir yöntemdir. Ama daha hızlı ve daha çok kazandırma potansiyeli vardır. Ücretli reklam ağlarına örnek verecek olursak; Yandex reklam ağı, Google Adwords, Facebook Reklam Ağı, vb. Bu metodları öğreten bir videolu,resimli bir eğitim seti var.Yazının sonuna doğru sana açıklayacağım.

2-) Çiftçi Metodu : Çifçi metodu avcıya göre risk oranı çoooook azdır. Tabi bu ücretli alan adı(.com, .net  vs… )  ve host alırsan. Yoksa ücretsiz(.blogspot, .tumblr ) tarzı bir sistem ile riskin sıfırdır. Çiftçi metodu biraz kendin pişir kendin ye mantığı vardır. Ücretli, ücretsiz sitene, sattığın ürünle alakalı yazılar yazarsın. Zamanla sitene yaptığın çalışmalar ile siten Google aramasında yükselir. Ve sitene ziyaretçi gelmeye başlar. Ve  sende yazdığın yazı aracılığıyla sitene gelen ziyaretçileri ürünü tanıtır ve ürünü satarsın. Biraz daha sabır ister. Öyle avcı gibi hızlı kazanamazsın.  Ama sistemi oturttuğum zaman çifçiden iyisi yok. Ben başlangıçta çifçiyi öneririm. Riski olmadığı için  ama ciddi kazançlar için zamanla avcıyıda öğrenmelisin. Bu metodları öğreten bir videolu,resimli bir eğitim seti var.Yazının sonuna doğru sana açıklayacağım.


%d blogcu bunu beğendi: