Bitcoin’in neden bir değeri var?

Para gibi kullanışlı olduğu için Bitcoin’in bir değeri var. Paranın tüm özelliklerine sahip. Dayanıklılık, taşınabilirlik, nadir bulunma, bölünebilirlik ve tanınırlık özelliklerinin yanı sıra, altın ve gümüş gibi fiziki özelliklerinden bağımsız bir değeri var.

Bitcoin arkasında bir merkez bankası güvencesi yok. Yani ulusal rezervlerle korunmuyor. Değeri, onu bir ödeme aracı olarak kullanmak isteyen insanların istekliliğine bağlı.

Bitcoin’in değerini ne belirliyor?

Bitcoin’in değerini piyasasındaki arz ve talep koşulları belirliyor. Talep artınca fiyatı artıyor, düşünce değeri azalıyor. Dolaşımda sınırlı miktarda Bitcoin var. Yeni Bitcoin yaratmanın önceden belirlenmiş bir prosedürü ve limiti var. Arza göre talep hızlı artınca, Bitcoin değer kazanıyor.

 

Bitcoin değersiz hale gelebilir mi?

Evet gelebilir, ama bunun nedeni hiperenflasyon türü gelişmeler olamaz. Teknik zorluklar, mevzuat değişiklikleri, insanların istekliliğinde ani bir düşüş, siyasi vb. nedenlerle Bitcoin tamamen değersiz hale gelebilir. Ancak 2009 yılından bu yana değerinin yükseldiği de bir gerçek.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s