Bitcoin Ödeme süreci nasıl çalışıyor?

Ödeme yapmak için göndericinin alıcının hesabına Bitcoin transer etmesi, bu transfer işleminin ağda bulunanlar tarafından teyit edilmesi ve tüm Bitcoin işlemlerinin kaydedildiği “block chain” denilen “defter”e kaydedilmesi gerekiyor.

İşleme konu Bitcoin’in nereden alındığının ve kime ait olduğunun teyiti nedeniyle ödeme veya transfer, 10 dakika gecikmeyle sonuçlanıyor.

Ödeme işlemini sonuçlandıranlar (bir tür aracılar) bu işten düşük tutarlarda ücret talep ediyor. Talep edilen ücretler genelde gönderilen tutardan bağımsız. Söz gelimi birkaç milyon doları 1 dolardan daha düşük maliyetle bir başka ülkedeki adrese göndermek mümkün. Ücretler misal Moneygram’la ya da Western Union’la kıyaslanamayacak kadar düşük. Kimileri bu durumu sistemin zayıf noktası olarak görüyor. Sistem 21 milyara kadar Bitcoin yaratmaya izin veriyor. O nedenle tavana ulaşıldığında yeni Bitcoin kazanmak imkansız hale geleceği için ya sistemde değişiklik yapılması ya da sistemi yürütecek gönüllüler bulunması gerekecek.

Bitcoin, birisi kamusal diğeryse özel olmak üzere iki tür kriptografi yardımıyla kullanılabiliyor. Adreslerin olduğu yere cüzdan demiştik. O nedenle kamusal kriptografiyi başkaları size para gönderebilsin diye  kullanıyorsunuz. Yani cüzdanınızın adına kamusal kriptografi diyoruz. Bir de özel kriptografiniz olmalı. Onunla Bitcoin’lerinizi muhafaza ettiğiniz adresler üzerinden ödeme ve transfer işlemi yapabiliyorsunuz. Yani başka hesaplara Bitcoin transfer etmek, ödeme yapmak, Bitcoin’lerinizi ulusal paralara dönüştürmek türü işlemler için bu kriptografiyi kullanıyorsunuz. Doğal olarak size özel kriptografinizi çok saklı tutmanız gerekiyor.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s