Bitcoin Yeniden Yükselişte

Son günlerde Bitcoin cephesinde yaşanan gelişmeler, dijital para biriminin genel kanının aksine bitmediğine dair pozitif sinyaller veriyor.

Dünyanın en büyük USD-Bitcoin pazarı Bitfinex’te an itibarıyla 1 Bitcoin 547,40 dolardan işlem görüyor. Bu değer, Bitcoin’in değerinin yalnızca dört günde yüzde 21 arttığı anlamına geliyor.

Geride kalan iki ay görece istikrarlı bir görünüm çizen Bitcoin, bugün 21 ayın en yüksek değerini ulaşırken; ani yükselişi sevinçle karşılayanlar kadar istikrarsızlık olarak görenler de var.

Ani değer sıçramasının arkasında neyin olduğu kesin değilken; Çin’in en büyük iki Bitcoin borsası Huobi ve OKCoin’in hafta sonu boyunca yeni üyeler kazanması ve buna paralel olarak yüklü miktarda Bitcoin satışları gerçekleştirmesinin etkili olduğu düşünülüyor.

Bitcoin’in fiyatındaki değişimler günbegün Çin’deki makro ekonomik trendlere daha bağımlı hale geliyor. Ortaya çıkan son trend, Çin’in durgunluktan yana olmadığını gösteriyor.

Bitcoin Çin’deki birçok insan tarafından alternatif bir varlık sınıfı olarak görülüyor. Çin Hükümeti de bu trendi destekliyor ve eşler arası kredi pazarını sekteye uğratarak, bu alanda faaliyet gösteren girişimleri Bitcoin’e yatırım yapmaya yönlendiriyor.

Bitcoin hakkında iyimser olmak için Çin’in çabaları dışında da sebepler var. 2015’in sonunda Bitcoin firmaları arasında başlayan bir diyalog, Bitcoin transfer kapasitesinin artırılmasına yönelik seslerin yükselmesini sağladı. Şayet bu gerçekleşirse, orijinal Bitcoin Core projesi için heyecan verici bir yol haritası ortaya çıkabilir.

Bitcoin’in geleceğini güvene almak isteyen Bitcoin Core projesi, birçok Bitcoin firmasının ortak çalışmasıyla gerçekleştiriliyor ve blockchain teknolojisinin daha fazla yeteneğini dijital para birimi için kullanmayı amaçlıyor. Bunlardan bir tanesi olan lightning networks (yıldırım ağları) projesi, Bitcoin transferlerinin saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmesini olanaklı kılacak. Bu ağların vaat ettiği hız ve güvenlik, Bitcoin’i halihazırda kullanılan ödeme ağlarına gerçek bir rakip haline getirebilir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s